Twórczość
Działalność wokalna
Jej głos był charakteryzowany jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali. Grała na fortepianie, puzonie oraz skrzypcach. Przez wielu była uważana za legendę polskiej muzyki, w prasie francuskiej i amerykańskiej określana jako „głos ery atomowej” oraz „biały kruk wokalistyki światowej”. Mówiła biegle po polsku, francusku i rosyjsku, władała także językiem niemieckim i walońskim. Przez całą karierę wydała osiem albumów studyjnych, jeden koncertowy, osiem minialbumów oraz 27 singli. Na repertuar Villas składało się kilkaset piosenek w dziesięciu językach (polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, portugalskim, neapolitańskim oraz pieśni po łacinie). Wykonywała głównie muzykę z gatunku tradycyjnego popu, ale i światowe standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej, muzykę filmową, poezję śpiewaną, piosenki dramatyczne, kompozycje klasyczne – arie operowe i operetkowe, przedwojenne tanga, pieśni musicalowe oraz muzykę sakralną. W swoich piosenkach często wykonywała wokalizy obejmujące wszystkie rejestry jej głosu (baryton-sopran koloraturowy). Piosenki dla Villas komponowali kompozytorzy, tacy jak np. Władysław Szpilman, Bogusław Klimczuk, Zbigniew Ciechan czy Wojciech Kilar. Poza działalnością solową, nagrała wiele duetów z innymi artystami, takimi jak np. Bogdan Czyżewski, Tadeusz Woźniakowski i Kazimierz Kowalski czy Michał Wiśniewski. Honorowa obywatelka Lewina Kłodzkiego i New Britain.
Twórczość
Telewizja, radio
Violetta Villas miała na swoim koncie udział w licznych produkcjach telewizyjnych i radiowych. Od lat 60. do 90. pojawiała się w recitalach telewizyjnych, serialach muzycznych, a także podczas koncertów transmitowanych przez telewizję. Wspomnieć tu można chociażby Rewię Polskich Nagrań w reżyserii Janusza Rzeszewskiego (1963 r.), Małżeństwo doskonałe w reżyserii Jerzego Gruzy (1968 r.), Śpiewa Violetta Villas w reżyserii Konstantego Ciciszwilego (1970 r.), Sentymenty w reżyserii Agnieszki Osieckiej (1977 r.), Dobry wieczór tu Łódź w reżyserii Janusza Rzeszewskiego (1978 r.), Violetta w reżyserii Ryszarda Poznakowskiego (1988 r.), Tylko Tobie w reżyserii Leszka Bodnara (1995 r.), Koncert na barce w reżyserii Dariusza Goczała (1996 r.), Violetta V. – taka jestem w reżyserii Elżbiety Skrętkowskiej.
Violetta Villas pojawiała się nie tylko w produkcjach krajowych, ale również w zagranicznych. Można tu wspomnieć Roue de la chance – audycję z Teatru Fontaine transmitowaną przez Office de télévision française (1965 r.) oraz Musique aux Champs Elysées – koncert radiowy rejestrowany w Bazylei (1966 r.).
W latach 90. i 2000. Violettę Villas można było zobaczyć w różnych programach telewizyjnych, jak choćby Szansa na sukces, Wieczór z wampirem, Od przedszkola do Opola, Na każdy temat, Wideoteka dorosłego człowieka.
Twórczość
Film
Violetta Villas miała w swojej biografii epizody związane z filmem i serialem. W 1966 r. pojawiła się – jako piosenkarka w tawernie – w drugim odcinku serialu „Klub profesora Tutki” w reżyserii Andrzeja Kondratiuka. W 1970 r. wystąpiła jako Barbara Tylska w komedii reżyserowanej przez Jerzego Gruzę Dzięcioł. W 1983 r. – jako Violetta, muza Jana Karolaka – pojawiła się w filmie obyczajowym Sny i marzenia w reżyserii Pawła Pitery.
Koniec lat 60. to udział Violetty Villas w filmach zachodnich twórców. W 1969 r. pojawiła się w roli kelnerki w westernie Heaven with a gun, jako Francuzka w musicalu Paint your wagon oraz jako kobieta na widowni w komedii How to commit marriage. Violetta Villas wystąpiła również w filmach biograficznych (krótko- i pełnometrażowych): Sen o kopciuszku (1988 r., reżyseria Zbigniew Kowalewski), Zawsze jestem sobą (1988 r.) oraz Violetta Villas (1989 r., reżyser Zbigniew Kowalewski).
Twórczość
Pozostałe aktywności
Violetta Villas była również autorka tekstów, a nawet muzyki do niektórych swoich utworów:
TATUSIU
Muzyka i słowa Villas Violetta
POCAŁUNEK OGNIA
Muzyka Villoldo Angel, słowa Violetta Villas
W LEWINIE KOŁO KUDOWY
Muzyka i słowa Villas Violetta
NIE MA MIŁOŚCI BEZ ZAZDROŚCI
Muzyka i słowa Villas Violetta
JA JESTEM JUŻ TAKA
Muzyka DP, słowa Villas Violetta
MECHANICZNA LALKA
Muzyka Villas Violetta, słowa Agnieszka Osiecka
KTO SIĘ KOMU ŚNI
Muzyka Villas Violetta, słowa Urgacz Tadeusz Piotr
Oprócz tekstów piosenek, była też autorką niewielkiej liczny wierszy i kilku innych drobnych tekstów.